
Често сме чували, че във връзката трябва да запазим своята „мистичност“, за да съхраним по този начин интереса на другия към нас. Ето я нагледно и най-често срещаната грешка в човешката психика – да действаме инертно според някое вярване, да живеем през „трябва“, без да сме сверили реалността и без да си даваме сметка за истинността на това вярване и най-вече за нашата вътрешна ценност и желания. Истината е, че нямаме особено добър опит със здравото и удовлетворяващо партньорство в модела на нашето общество и социална среда, а също и в семейната такава съответно.
Културално ни е заложено да се учим от нездравословни семейни модели. Никой не ни показва как да сме истински близки с партньора си, как да можем да приемаме, уважаваме и изразяваме собствените си емоции и заедно с това да разбираме искрено и тези на партньора. Водим се от едни излюзорни представи за „сродната душа“ или от обратните такива за голямата дистанция, която пази интереса във връзката! Истински парадокс! Отново се връщам към тази нагласа за „здравословна емоционална дистанция“, която всъщност е част от капана на съвременните връзки. Проблемът ни днес е, че всъщност запазваме тази „мистичност“ и дистанция не само към своя партньор, но и към собствените си дълбоки емоции, преживявания и стоим в страни дори от самите себе си. Не познаваме собствените си нужди и уязвимост. Не се осмеляваме да останем в тях и да видим какво всъщност ни казват тези наши вътрешни инструкции за щастлив живот и пълноценно партньорство!
Как да се сближим с партньора си ако самите ние нямаме добра връзка със себе си? Всъщност – има как! Понякога това е и голямата награда в терапията за двойки! Благодарение на партньорството ние имаме шанса да опознаем още по-дълбоко и още по-истински себе си, да развием онези наши вътрешни нагласи и поведенчески модели, които да ни покажат какво е истинско удовлетворение от това, което избираме, правим и преживяваме в живота си.
В терапия на двойката се учим да поемаме риска да бъдем истински близки с някого. В безопасна и грижовна среда намираме нов начин да споделяме, да се срещаме с конфликтите, да преживяваме връзката си и себе си в нея по един по-удовлетворяващ и пълноценен начин.
В какви случаи терапия на двойката може да помогне?
Терапията за двойки може значително да подобри качеството на взаимоотношенията, физическата и емоционална интимност, устойчивостта и удовлетвореността във връзката.
Освен, че спомага решаването на належащи и актуални трудности и предизвикателства, терапията за двойки учи партньорите как да развият по-здравословно своите отношения, така че да бъдат по-функционални и устойчиви като двойка в бъдеще.
Терапията помага да се постигне усещане за сигурна свързаност между партньорите, което да подсигури усещането за спокойствие, справяне и удовлетвореност.
Укрепва доверието, подобрява се общуването и усещането за пълноценност във връзката.