1. Как да разбера дали имам нужда от психотерапия?

Ако чувствате неудовлетвореност, празнота, липса на смисъл или често сте в конфликт и имате затруднения в комуникацията с близки хора, терапията може да ви помогне да откриете и преодолеете тези предизвикателства. Не е необходимо да преминаваме през кризисна ситуация или сериозен проблем, за да започнем терапия. Желанието да опознаем себе си и да се развиваме като личности е достатъчно основателна причина да потърсим подходящ за нас терапевт за работа.

2. Кой е най-добрият терапевт?

Лори Готлиб, авторката на книгата „А може би трябва да поговориш с някого“, казва, че от всичките й качества като терапевт, най-значимото е това, че е човек. Колкото и теоретична подготовка да има един добър психотерапевт, в срещата между клиента и терапевта идва важният момент на доверието и усещането, което често пъти е нашият най – добър навигатор. Кой е най-добрият терапевт? Вероятно няма еднозначен отговор на този въпрос. Но „Кой е най-добрият терапевт за мен?“ е въпрос на лично усещане и емоционална аргументация. Най-важното след мотивацията за работа от страна на клиента е терапевтичната връзка между клиент и терапевт. В това партньорство според Хъбъл, Дънкан, Милър и Уoмполд (Hubble, Duncan, Miller & Wampod, 2010) стоят 30% от потенциала за постигане на ефективност и желан резултат в процеса на терапия.

Именно заради това, когато избирате своя терапевт помнете, че имате право да си дадете време, да усетите човека, с когото тръгвате в този път и да имате свободата да споделяте с него какво е Вашето усещане там – в процеса на терапията във всеки етап от този път. Сякаш първата крачка в посока на промяната, която искаме да постигнем в живота си често пъти започва с промяна, с малка стъпка, която преживяваме  и правим още в кабинета.

3. Коя терапия е най-ефективна и зависи ли това от състоянието? А от човека?

На всички тези въпроси отговаря интегративният подход. Както не можем с едно единствено лекарство да лекуваме всички пациенти, болести и състояния, така не е възможно един единствен подход на работа да е най-полезен за всички. За едни е безценен аналитичният подход например, за друг – телесната терапия чрез работата с тялото, за трети когнитивно-поведенческата терапия, за четвърти богатството на арт терапевтичната практика и възможността да развиват и изследват себе си през нови дейности и роли. Така за всеки има определена система от стъпки, които разпознаваме като нужда в процеса на терапията.

Интегративната психотерапия дава възможност да бъде предоставено най-ефективното в терапията – за конкретния момент, случай и състояние, адаптирайки нужните модели на работа и изследване от разнообразни психотерапевтични направления.

4. Каква е разликата между консултация и терапия?

Консултативния процес е кратък и насочващ клиента към по-осъзнато възприемане на на ситуацията в която се намира. Тя се насочва към откриване и осветяване на начина по който клиентът преминава през даденото предизвикателство, с цел намиране на ефективни решения и стратегии за справяне. Терапията е значително по-дългосрочен процес, който работи на по-дълбоко ниво. Тук изключително важна е терапевтичната връзка, която е в помощ на личностните трансформации и осъзнавания. В психотерапията се работи с важните части на личността, с дълбоките емоции и преживявания. Квалифицираният психотерапевт може да предложи и двете форми на работа според нуждата на клиента – психологическо консултиране и психотерапия. Специалист без психотерапевтична квалификация, само с образование „психолог“ не може да провежда психотерапевтична работа с клиенти.

5. Колко ще струва?

Цената на индивидуална психотерапевтична сесия е 70 лв., продължителността й е 50 минути. Условията за сесия с двойка или семейна сесия са: 80 лв.,  с продължителност 60 минути.

Условията подлежат на предоговаряне в случаи на тежко заболяване, затруднение или финансова невъзможност на хора в нужда от квалифицирана помощ.

6. Колко време ще отнеме терапията?

Продължителността на терапията зависи от индивидуалните нужди и цели, както и от ресурса и мотивацията за работа. Някои хора виждат подобрения след няколко сесии, докато други може да изискват по-дългосрочна работа.

7. Какво мога да очаквам по време на сесиите?

Терапията създава пространство за споделяне, доверие и подкрепа, което обикновено по ред причини не можем да получим в своя живот в тази цялост. Усещането някой да е там за нас, някой да ни чува и разбира, да върви с нас в пътя на промяната е част от терапевтичния процес. Терапията е едно истинско огледало, което с грижа ни показва и нашите недостатъци, отразява ни и нашата отговорност в живота и взаимоотношенията с другите. По време на сесиите ще работим заедно, за да идентифицираме вашите нужди, и да развием стратегии за тяхното удовлетворяване. Сесиите са конфиденциални и се провеждат в безопасна и подкрепяща среда.

8. Кога и как се прекратява терапията?

Решението за прекратяване или временно прекъсване на терапията може да дойде както от клиента, така и от терапевта. В случай, че клиента има нуждата от прекратяване на терапията е изключително важно да обсъди това със своя терапевт. Понякога се достига до изчерпване на процеса и се появява нуждата от почивка или прекратяване на терапията. В тези случаи терапевтът подава тази обратна връзка към клиента с необходимата за това обратна връзка. В някои случаи клиентът може да бъде насочен към друг специалист, според посоката на работа и специфика.

От изключителна важност е да бъде направена една последна, заключителна сесия, в която да бъде затворен процесът на терапия.